blyskawiczny_rozwoj_medycyny.jpg

W mediach dość często podaje się informacje dotyczące nowych odkryć w medycynie. Kiedy przyjrzymy się rozwojowi tej dziedziny w ostatnich kilku dekadach, to dojdziemy do wniosku, że jego dynamika jest niebywała.

Są takie choroby, które przez wieki nękały ludzkość i siały spustoszenie w społeczeństwach. Kiedy wybuchały epidemie, to potrafiły one trwać długimi latami i pochłaniać dziesiątki milionów ofiar.

W dzisiejszych czasach nie ma już takich epidemii, a terminu tego używamy do opisywania sytuacji, w których w przeciągu kilku miesięcy na daną chorobę umiera raptem kilka osób. Warto mieć na uwadze, że najczęściej są to ludzie o wątłym zdrowiu, których organizmy są bardzo słabe.

Zdrowy człowiek raczej nie musi obawiać się na przykład epidemii grypy. Ogromne postępy dokonały się również w innych dziedzinach medycy.

Coraz lepiej radzimy sobie na przykład z AIDS czy z rakiem, chociaż akurat w tych kwestiach jest jeszcze sporo do zrobienia. Znakomicie rozwija się również transplantologia czy też medyna estetyczna.

W dzisiejszych czasach dokonuje się udanych rekonstrukcji wielu organów, a nawet niemal całej twarzy, co dla osób, które ucierpiały w różnego rodzaju wypadkach ma ogromne znaczenie. Warto zastanowić się nad tym, na jakim poziomie będzie medycyna za na przykład pół wieku.

Kto wie, może nauczymy się już do tego czasu leczyć raka i AIDS, a ludzie będą średnio żyli ponad sto lat? Z pewnością, nie można wykluczyć zaistnienia takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak o tym, że bakterie oraz wirusy stale ewoluują i robią się coraz groźniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *