dokad_zmierza_medycyna.jpg

Postęp cywilizacyjny zawsze związany był z rozwojem medyny. Dziedzina ta od wieków ewoluowała, dając nam kolejne narzędzia leczące różnego rodzaju choroby. Przez długie stulecia postęp w medycynie dokonywał się bardzo powoli. Zmieniło się to w XX wieku, kiedy mieliśmy do czynienia z tak zwanym przyspieszeniem cywilizacyjnym.

Capivit Hydro Control to nasz nowy produkt cieszący się dużym zainteresowaniem

Rozpoczęło się ono w połowie poprzedniego stulecia i trwa do dzisiaj. Pozostaje jednak pytanie, jak długo uda się utrzymać takie tempo i kiedy nastąpi jego spowolnienie. Miejmy nadzieję, że nieprędko. Współczesne możliwości medycyny są niebywałe.

Potwierdzają to różnego rodzaju statystyki, takie jak chociażby średnia długość życia ludzkiego czy też wskaźnik śmiertelności wśród noworodków. Oczywiste zdaje się jednak, że nigdy nie staniemy się nieśmiertelni, bo jest to po prostu niemożliwe. Udało nam się ujarzmić wiele chorób, które przez wieki przyczyniały się do znacznego zmniejszania populacji ziemi. Na ich miejsce pojawiają się jednak nowe, doskonalsze wersje wirusów i bakterii, które przecież stale ewoluują.

Od lat nie potrafimy sobie na przykład poradzić z nowotworami. Nie ma również lekarstwa na AIDS. Przed medycyną jest więc dość dużo wyzwań i miejmy nadzieję, że zdoła ona im sprostać i to jak najszybciej. Trudno w ogóle prognozować, jak szybko rozwijać się będzie medycyna w przyszłości.

Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że obecna dynamika tego rozwoju nie może utrzymywać się wiecznie. Miejmy jednak nadzieję, że zanim postęp ten się drastycznie spowolni, to przynajmniej znajdziemy lekarstwa na wspomniane wyżej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *