granice_rozwoju.jpg

W dzisiejszych czasach średnia długość życia ludzkiego jest chyba najdłuższa w historii. Co ważne, nawet zaawansowani wiekiem emeryci często są w bardzo dobrej kondycji. Możliwe jest to dzięki nowoczesnym metodom leczenia, które zostały wypracowane w ostatnich dekadach.

Postęp w medycynie w drugiej połowie XX wieku i w obecnym stuleciu jest niebywały. Ciekawe tylko, czy tendencja ta zostanie utrzymana. Oczywiście, rozwój medycyny jest bezpośrednio związany z ogólnym postępem technologicznym.

Po drugiej wojnie światowej rozpoczęło się tak zwane przyspieszenie cywilizacyjne, które przyniosło nam mnóstwo fantastycznych wynalazków, w tym również leków, szczepionek czy sprzętu medycznego. Trudno jednak stwierdzić, czy postęp ten nadal będzie tak dynamiczny. Może przecież istnieć pewna nieprzekraczalna granica.

nasz nowa maść betnovate załągodzi twój ból

Możemy dojść do poziomu, z którego trudno będzie dokonać już jakiś spektakularnych skoków. W kontekście medycznym byłoby to bardzo niekorzystne, chociażby dlatego, że groźne patogeny stale ewoluują. Dzisiaj możemy mieć na nie skuteczne lekarstwo, jednak w przyszłości może ono przestać działać, ponieważ mikroorganizmy się na nie uodpornią.

Są również choroby, które są swoistą plagą naszych czasów. Wymienić można tutaj chociażby raka czy AIDS. Oczywiście, znalezienie na nie lekarstw jest absolutnym priorytetem współczesnej medyny, jednak nie wiadomo, czy będzie to możliwe.

W ostatnich dekadach średnia długość ludzkiego życia rośnie, ale przecież nigdy nie uda się nam osiągnąć nieśmiertelności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *