Postępy w leczeniu chorób cywilizacyjnych

postepy_w_leczeniu_chorob_cywilizacyjnych.jpg

Medycyna jest dziedziną, w którą po prostu trzeba inwestować, nawet jeśli jest to nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Trudno jest w ogóle kierować się tym kryterium, jeśli w grę wchodzi ludzkie życie. Na szczęście, w dzisiejszych czasach na badania naukowe z dziedziny medycyny przeznaczane są całkiem spore środki.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości nadal tak będzie. Wiadomo, że im więcej pieniędzy wyda się na badania, tym lepsze efekty powinno to przynieść. Czasami trzeba jednak dokonać wyboru, jakiego rodzaju badania są priorytetowe, ponieważ na wszystkie może nie starczyć środków.

Zdaje się, że w przyszłości konieczne jest dalsze wspieranie badań nad takimi chorobami, jak rak czy AIDS. Często umieszcza się je w kategorii chorób cywilizacyjnych, ponieważ odkryto je stosunkowo niedawno i od tego czasu statystyki zachorowań w dalszym ciągu są niepokojąco wysokie. Nawet jeśli nie uda się znaleźć lekarstwa na raka czy AIDS, to i tak warto stale drążyć ten temat.

Dzięki badaniom przeprowadzonym w przeszłości lepiej poznaliśmy specyfikę tych schorzeń i stworzyliśmy nowe metody leczenia. Dawniej nosiciele wirusa HIV umierali dość szybko po zarażeniu. Obecnie mogą oni normalnie funkcjonować przez wiele lat.

Dzięki badaniom, których przedmiotem był rak, nauczyliśmy się z kolei leczyć go za pomocą chemioterapii i udoskonaliliśmy metody chirurgiczne. Są to dowody na to, że w naprawdę warto dalej kontynuować tego typu badania. W przyszłości nie może więc zabraknąć środków na ich realizowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *