priorytety_medycyny.jpg

Ostanie dekady przyniosły nam wiele przełomów w rozwoju medycyny. W dzisiejszych czasach umiemy skutecznie radzić sobie z wieloma schorzeniami, które przez wieki były śmiertelne. Warto jednak mieć na uwadze, że owe owoce postępu medycznego są dostępne tak naprawdę tylko dla części ludzkości. W wielu biednych krajach średnia długość życia czy też śmiertelność wśród noworodków jest na zatrważająco niskim poziomie. Zdaje się więc, że właśnie na rozwiązaniu tego typu problemów powinniśmy się teraz skupiać.

Żyjemy w Europie, czyli w jednym z najbogatszych zakątków świata, a i tak stale narzekamy na dostępność darmowej opieki medycznej. Polacy muszą często miesiącami czekać na zabiegi. Wielu osób nie stać również na leki, które z każdym rokiem są coraz droższe. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu krajach świata jest zdecydowanie gorzej. Jesteśmy tak naprawdę w uprzywilejowanej sytuacji i powinniśmy się z tego cieszyć.

Obecnie jednym z priorytetów medycyny jest znalezienie szczepionki na raka. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w końcu uda się ten cel zrealizować, jednak dla wielu ludzi z biednych krajów ma to niewielkie znaczenie. Oni umierają na choroby, które od dawna potrafimy skutecznie leczyć, bo po prostu nie stać ich na to leczenie bądź też w krajach, w których żyją nie ma odpowiedniego zaplecza medycznego. Jest to naprawdę zatrważające, że w XXI wieku na przykład kobiety muszą rodzić w domach. Można tego świata powinni skupić się na tym, żeby owoce postępu medycznego docierały do wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *