Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

przeszlosc_terazniejszosc_i_przyszlosc.jpg

Pamiętajmy, że żeby móc sensownie mówić o przyszłości, musimy opierać swoje sądy na wydarzeniach z przeszłości oraz na aktualnym stanie rzeczy. To, w jaki sposób rozwijała się medycyna w ostatnich dekadach i jej aktualny poziom oraz priorytety, to jedyne fakty, jakie mogą pomóc nam sformułować hipotezy dotyczące przyszłości.

W ostatnich dekadach mieliśmy do czynienia z niebywale prężnym rozwojem medycyny. Wynikało to oczywiście z ogólnie szybkiego postępu cywilizacyjnego i technologicznego, który dał lekarzom fantastyczne narzędzia oraz środki farmakologiczne.

wzw czyli wirusowe zapalenie watroby typu b zwane inaczej żółtaczką

Tempo rozwoju może więc w najbliższej przyszłości być nadal dynamiczne, jednak wiele zależy tutaj o zewnętrznych czynników. Warto na przykład zastanowić się nad tym, czy obecne technologie nie są bliskie szczytu naszych możliwości? Takie ryzyko, niestety, istnieje.

Aktualnie lekarze i naukowcy zajmują się wieloma problemami. Jednym z najszerzej komentowanych jest wzrost zachorowań na raka, jaki odnotowuje się w ostatnich dekadach.

Choroba ta jest w wielu przypadkach śmiertelna, co sprawia, że należy umieścić ją w gronie najważniejszych problemów, jakie w przyszłości trzeba rozwiązać. Oczywiście, są również inne tego typu zagrożenia, takie jak chociażby wirus AIDS.

Warto również mieć na uwadze, że współczesna medycyna nieco się skomercjalizowała. Potężne pieniądze zarabiają koncerny farmaceutyczne, a chirurdzy plastyczni nie mogą narzekać na brak klientów.

Oczywiście, jeśli na jakiejś gałęzi medycy można sporo zarobić, to w przyszłości będzie się w nią inwestowało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *