Zagrożenia jakie może przynieść przyszłość

zagrozenia_jakie_moze_przyniesc_przyszlosc.jpg

Tak naprawdę nie da się przewidzieć, jak będzie wyglądała medycyna przyszłości i jakie problemy będą dla niej najważniejsze. Wynika to z faktu, że znane nam obecnie wirusy i bakterie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat mogą znacznie zmienić swój charakter i stać się zdecydowanie groźniejsze. Choroby, z którymi teoretycznie już sobie poradziliśmy, a które przez wieki siały spustoszenie w miejscach, w których się pojawiały, mogą powrócić i to w zupełnie innej formie.

kupując Zinnat naszej firmy masz gwarancję wysokiej jakości

Dobrym przykładem jest tutaj wirus grypy, który tylko w ostatnich latach objawił się nam w kilku różnych postaciach. Na szczęście, nie wybuchła epidemia na taką skalę, z jaką mieliśmy do czynienia w przeszłości na przykład przy dżumie, jednak całkiem sporo osób straciło przez to życie. Metaforycznie rzecz ujmując, można powiedzieć, że patogeny się nie poddają i cały czas ewoluują po to, żeby móc nam zaszkodzić.

Oczywiście, w przyszłości może pojawić się również wirus, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności. Tak było przecież w przypadku wirusa HIV, z którym do tej pory nie możemy sobie poradzić. Całkowicie nowy patogen może okazać się zdecydowanie większym zagrożeniem, niż znane nam dotychczas patogeny, które nieco zmieniły swoją postać.

Oczywiście, wymienione wyżej scenariusze mogą się w ogóle nie spełnić i miejmy nadzieję, że tak się właśnie stanie. Być może medycyna przyszłości będzie musiała skupiać się tylko na problemach, które znane są już dzisiaj, czyli na przykład na walce z rakiem – trzymajmy kciuki, żeby tak właśnie było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *